Grobovi ispričali priču uglednih koprivničkih građana

Šetnjom Gradskim grobljem „Pri Svetom Duhu“, u petak, 18. svibnja 2018., članovi Povijesnog društva prisjetili su se uglednih koprivničkih građana koji su za života, svojim djelovanjem utisnuli trajni pečat u oblikovanje grada. Bila je toj još jedna „Povijest na otvorenom“ u društvu prof. dr.sc. Hrvoja Petrića koji je zanimljivim pričama „oživio“ grobove Viktora Flatza, poznatog koprivničkog pilota, Vinka Vošickog, knjižara i nakladnika čija su tiskarska djela oblikovala brojne generacije Koprivničanaca, Leandera Brozovića, osnivača gradskog  muzeja, grobove učitelja Đure Estera i Đure Sudete, župnika Stjepana Pavunića, gradonačelnika Josipa Vargovića koji je modernizirao grad i uveo Koprivnicu u 20.st,  grobnicu ugledne obitelji Malančec, prvog koprivničkog akademskog slikara Stjepana Kukeca, glazbenika Tome Šestaka  i još mnogo drugih značajnih građana.

Posebno je bila zanimljiva priča gospođe Branke Vrabec čija najranija sjećanja sežu još u doba kad je stara mrtvačnica bila životni prostor grobara Ivana Mačeka i njegove obitelji. Gospođa Branka se prisjetila druženja kod Mačeka, opisivala unutrašnjost stana, a posebno joj je ostala u sjećanju kuhinja koja je bila središte društvenog života obitelji. Tu se okupljalo veselo društvo, žene su čehale perje i pjevale dok su  djeca trčala po sobama, a muškarci su uz dobru kapljicu, raspravljali o filozofiji života. Kasnije je obitelji Maček preselila u kuću na Varaždinskoj cesti, a njihov nekadašnji  životni prostor preuređen je u mrtvačnicu. Iako ova, arhitektonski vrlo zanimljiva zgrada nema više  funkciju mrtvačnice,  Koprivničanci još uvijek za pokojnika koriste izreku da je „otišel k Mačeku“.
Autor teksta: predsjednica Povijesnog društva Koprivnica, Lidija Vranar, prof.